אלי פלאי, מו”ל קבוצת התקשורת “משפחה”, ומייסד ויו”ר “המכון החרדי למחקרי מדיניות” פרסם מאמר בעיתון הארץ.

“מאמרו של אלוף בן, “החרדים משחקים באש” (“הארץ”, 8.5), והרטוריקה המתלהמת והבוטה שבו, השאירה אותי מוטרד וכואב. המאמר נכתב בעקבות נבואת זעם נוספת של פרופ’ דן בן דוד, שבשנים האחרונות פירסם כמה וכמה תחזיות אפוקליפטיות על האיום הדמוגרפי של החברה החרדית. בפרסום האחרון שלו מצא פרופ’ בן דוד, שמאז 1977 הממשלה הפחיתה באופן יחסי את ההשקעה במיטות אשפוז לבתי החולים ובתשתיות תחבורה, כאשר האשמה לדעתו מוטלת על העלייה בכוח הפוליטי של הנציגות החרדית. אני מודה בכנות שאני מתקשה להבין איך חוקר מכובד מצליח, באמצעות מתאם נעדר כל קשר סיבתי ישיר, להסביר את כל תחלואי הכלכלה והחברה בישראל.

אין ספק שהגידול הדמוגרפי המואץ של החברה החרדית, ומאפייניה הייחודיים של חברה זו, מצריכים להביט נכוחה בתהליכים ולהיערך להם בהתאם. אולם חשוב שהעיסוק בנושא הזה יהיה מבוסס על תמונת מצב מהימנה, ועל הבנה נכונה של התהליכים העוברים על החברה החרדית, ולא על שיח מתלהם, שכולל המלצה לשלוח חיילים לבתי הספר החרדיים במטרה לכפות עליהם לימודי ליבה למשל, כפי שהציע בן במאמרו.

האם באמת מדובר בתמונה שחורה ואפוקליפטית כל כך, כפי שמנסה פרופ’ בן־דוד לטעון? האם באמת הגידול הדמוגרפי של החברה החרדית מהווה איום כה חמור על מדינת ישראל? מבט בנתונים על החברה החרדית מעלה תמונה שונה לחלוטין”.

 

לכתבה המלאה: 

הארץ: האש משחקת בנתונים (אלי פלאי, 18.5.2019)