אלי פלאי, מו”ל קבוצת התקשורת “משפחה”, ומייסד ויו”ר “המכון החרדי למחקרי מדיניות” פרסם מאמר תגובה בכתב העת “צריך עיון” בעקבות מאמרו של אליהו לוי.

 

“לפני מספר חודשים פרסם אלוף בן, עורכו של עיתון “הארץ”, מאמר שעורר הדים רבים. במאמר טען בן שבהינתן השינוי הדמוגרפי המסתמן, יש בפער בין רמת ההשכלה בציבור החרדי לזו שבציבור הכללי איום קיומי על מדינת ישראל. בן לא חיפש מפלט בניסוחים דיפלומטיים והתבטא בבוטות, בין היתר כתב שהוא מייחל ליום שבו חיילים במדים יכריחו את ילדי ישראל החרדים ללמוד לימודי ליבה. לדבריו, כל הדיבורים על מגמת שינוי בנושא הזה הם הבלים ונסיונות להסחת דעת; הציבור החרדי הולך וגדל, ופתרון באופק – אין.

אף שאני מסכים עם חלק בלתי מבוטל מהטענות שהועלו במאמר, אני חושש שמסקנתו לא תתקשה לעמוד במבחן המציאות. עם כל הכבוד לכך שמדינת ישראל מעוניינת לשלב את הציבור החרדי בשוק התעסוקה, מעט מאוד גורמים בציבור הכללי יהיו מוכן להגמיש לשם כך את כללי השוק. אם הציבור החרדי מתקשה למצוא את מקומו באקדמיה – יאמרו אותם גורמים – שיואיל בטובו לתכנן מחדש את המסלול שעליו הוא נוסע. רובם לא יראו בכך סיבה מוצדקת לשנות את המערכת עצמה – מערכת של איתותים והליך קבלה לעבודה המקובלים בישראל ובעולם כולו. לוי טוען שיש לשנות את המערכת למען החרדים, אך המסקנה המתבקשת היא לכאורה הפוכה – על החרדים להשתנות כדי להתאים את עצמם למערכת, ולא על המערכת, הקיימת ומתפקדת זה שנים רבות, להשתנות”.

“שאלת נחיצות ההשכלה האקדמית לשילוב איכותי בשוק התעסוקה אינה מענייניו של הציבור החרדי בלבד, גם אם הן רלוונטיות במיוחד עבורו. השכלת-יתר הינה מכת מדינה של ממש, וכמעט כולם יוצאים ניזוקים מכך: המשק, הציבור, ואפילו האקדמיה בעצמה. התקווה לשינוי במשק הישראלי דורשת מבט רחב יותר, כאשר סיפורו של הציבור החרדי הוא רק חלק מהתמונה הכוללת”.

 

לכתבה המלאה:
צריך עיון: החברה החרדית ועודף ההשכלה בישראל (אלי פלאי, 29.10.2019)