מצוקת הדיור החרדית: פורום מורחב של ראשי וסגני ערים חרדיים וראשי וועדות תכנון ובנייה בערים השונות התכנס ביום חמישי האחרון במכון החרדי למחקרי מדיניות. ראשי הערים והוועדות התכנסו לשולחן עגול לדיון בסוגיות של נורמות תכנוניות לערים ולשכונות חרדיות כחלק מהשלב השני של פרויקט הדיור החרדי אותו מוביל המכון בשיתוף פעולה עם משרד השיכון. בפגישה השתתפו ראש עיריית בני ברק חנוך זייברט, ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול, ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן, ראש מועצת רכסים יצחק רייך, סגני ראש עיריית ירושלים יצחק פינדרוס המכהן גם כעמית במכון, ויוסי דייטש, יו”ר ועדת תו”ב בעיריית בית שמש משה מונטג, יו”ר ועדת תו”ב בעיריית אלעד אבי שטרן, מחזיק תיק תו”ב והנדסה בעיריית ביתר עילית יוסף שטרית ועוד. כמו כן השתתפו צוות פרויקט הדיור וחוקרות המכון שלומית קסלר ויהודית מילצקי ויו”ר המכון אלי פלאי והמשנה ליו”ר ניצה קסיר.

במהלך הקיץ האחרון אישרה הממשלה את המלצות שלב א’ של תוכנית הדיור האסטרטגית שהוכנה ע”י המכון החרדי למחקרי מדיניות ומשרד השיכון. הממשלה אישרה את מסקנות התוכנית והכריזה על יעד של עשרות אלפי יח”ד שיבנו עבור הציבור החרדי בשנים הקרובות. בשלב זה עובד צוות הפרויקט על שלב ב’ שמהווה המשך לשלב הקודם ועתיד לכלול פתרונות תכנוניים היקפיים לשכונות וערים חרדיות בתחומי מגורים, מסחר, מבני חינוך, מבני ציבור, שטחים פתוחים, תחבורה, תעסוקה, ועוד. במסגרת עבודה זו מקיים צוות הפרויקט סדרה של שולחנות עגולים, ראיונות וסיורים במטרה לסמן את הבעיות הבוערות בנושא התכנון העירוני ולהציע פתרונות מותאמים למסגרות עירוניות שונות.

סביב השולחן העגול נדונו הבעיות השונות הקיימות כיום בריכוזים החרדיים על מנת להבין את הצרכים התכנוניים הייחודיים לציבור החרדי: המשפחות ברוכות הילדים, מגבלות שבת וצניעות, השענות גדולה על הולכי רגל ותחבורה ציבורית, ועוד. כלל משתתפי השולחן העגול הדגישו כי תכנון מראש שיהיה מותאם לצרכים הייחודיים צפוי למנוע בעיות כואבות ומוכרות הקיימות כיום בריכוזים החרדיים: בנייה למגורים המותאמת לציבור החרדי והעדר פתרונות מוסדרים להרחבת הדיור, פתרונות תעסוקה בריכוזים שכונתיים, המחסור החמור במבני ציבור בכלל וחינוך בפרט, התאמת מרכזי המסחר לדרישות הציבור החרדי, בעיות תחבורה ועוד.

כמו כן דנו המשתתפים במהלך הפגישה במחירי הדיור הנוסקים, זאת בהקשר לתכנון המותאם לציבור החרדי אשר קיים בו צורך להגיע לאיזון בין הצרכים והתשתיות הציבוריות הנדרשות, לבין העלות הסופית של יח”ד המושפעת מעלויות הפיתוח הציבוריות. צוות הפרויקט הדגיש כי השתתפותם של ראשי הערים וראשי ועדות התכנון מבטאת את שותפותם של הדרגים הגבוהים ביותר למאמץ התכנוני על מנת לתעד את הידע הקיים.

ראש עיריית אלעד ישראל פרוש שנבצר ממנו להשתתף בשולחן העגול עקב שהותו בחו”ל ביקש להדגיש בפני המשתתפים את חשיבותו של התכנון המותאם מראש. “העיר אלעד, שהוקמה לפני 18 שנה, לא תוכננה בהתאם לציבור החרדי וצרכיו, ועד היום אנחנו נאלצים להיאבק כדי להשלים את הפערים, בחינוך, במוסדות ציבור, בתרבות ובכל תחום הנוגע לקרוב ל-50 אלף התושבים המתגוררים בה, שמתוכם מעל 60 אחוזים בני נוער וילדים. פתרון למצוקת הדיור החרדית חייב להתחיל בתכנון מוקדם ומותאם לציבור החרדי.”

IMG-20161215-WA0029IMG-20161215-WA0023IMG-20161215-WA0022IMG-20161215-WA0021IMG-20161215-WA0017IMG-20161215-WA0016IMG-20161215-WA0030